تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت علی (ع): هر چیزی زکات دارد ، و زکات علم نشر آن است!

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش پنجاه و پنجم


بنام خدا

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش پنجاه و پنجم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت پنجاه و پنجم


امتحان كنيد: پاك كردن مشتركين

  • با استفاده از قسمت طراحي فرم برنامه قبل، يك كنترل Button جديد بـه قـسمت پـايين فـرم اضـافه كنيـد . سـپس خاصـيت Name آن را به btnDelete و خاصيت Text آن را به Delete تغيير دهيد .
  • بر روي اين كنترل دو بار كليك كنيد و كد مشخص شده در زير را در متد مربوط به رويداد Click آن وارد كنيد:
  • سپس خاصيت SelectedCustomer كه در كـد بـالا اسـتفاده شـده اسـت را بـه صـورت زيـر بـه كـلاس Form1 اضافه كنید.
  • برنامه را اجرا كرده و بر روي دكمه ي Test كليك كنيد. بدون اينكه مشتركي را از ليست انتخاب كنيد، بر روي دكمـه Delete كليك كنيد. كادر پيغامي را مشاهده خواهيد كرد كه مي گويد بايد يك مشترك را از ليست انتخاب كنيـد تـا بتوانيد آن را حذف كنيد .
  • حال يك مشترك را انتخاب كنيد و بر روي دكمه ي Delete كليك كنيد. كادر پيغامي را مشاهده خواهيـد كـرد كـه براي حذف مشترك از شما سوال مي كند.
  • بر روي گزينه Yes كليك كنيد. مشاهده خواهيد كرد كه گزينه انتخابي شما از ليست پاك مي شود

چگونه كار مي كند؟

يكي از نكته هاي اين برنامه ايجاد خاصيتي بود كـه مـشترك انتخـاب شـده در كنتـرل ListBox را برمـي گردانـد.

خاصـيت SelectedIndex در كنترل ListBox ،انديس عنصر انتخاب شده در ليست را برمي گرداند . اما اگر هيچ عنصري در ليست انتخاب نشده باشد، اين تابع عدد ۱- را نتيجه مي دهد .

همانند خاصيت Name در ساختار Customer ،اين خاصيت نيز از نوع فقط خواندني ايجاد شده است.

همانطور كـه مـشاهده مي كنيد، اين خاصيت فقط داراي بلاك get است و بلاك set ندارد. به همين دليل در برنامه فقط مي توانيم به مقـدار كنـوني اين خاصيت دسترسي پيدا كنيم و نمي توانيم مقدار آن را تنظيم كنيم .

درون كنترل كننده ي رويداد Click براي دكمه Delete ابتدا بررسي مي كنيم كه آيا مشتركي از ليست انتخاب شده اسـت يا نه؟ در صورتي كه هيچ فردي از ليست انتخاب نشده بود، با نمايش يك كادر پيغام به كاربر مي گـوييم كـه بايـد يـك مـشترك را انتخاب كند تا بتواند آن را حذف كند. سپس از متد خارج مي شويم و به كاربر اجازه مي دهيم كه فردي را از ليست انتخاب كند .

اگر كاربر مشتركي را ا ز ليست انتخاب كرده بود، نام او را در يك كادر پيغام نمايش مي دهيد تا مطمئن شويد كاربر مي خواهـد آن را از ليست حذف كند

براي حذف كاربر از ليست، متغيري را از نوع ساختار Customer تعريف مي كنيم و مشتركي را كه مي خواهيم از ليست حـذف كنيم در آن قرار مي دهيم

با استفاده از متد Remove كلاس ArrayList مي توانيم مشترك انتخاب شده را از ليست حذف كنيم براي اين كار بايد متغيري را كه در مرحله قبل، مشترك را در آن ذخيره كرديم به عنوان پارامتر به متد بفرستيم :

براي حذف كاربر از ليست باكس هم بايد از روشي مشابه استفاده كنيد:

به پایان بخش پنجاه و پنجم رسیدیم.

 


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ