تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : ز گهواره تا گور دانش بجوی .

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش پنجاه و چهارم


بنام خدا

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش پنجاه و چهارم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت پنجاه و چهارم


امتحان كنيد: بازنويسي متد ToString()

  • قسمت ويرايشگر كد براي ساختار Customer را باز كرده و كد زير در اين ساختار، بعد از تعريف متغير ها قرار دهيد . همانطور كه در كد مشاهده مي كنيد، اين تابع داراي Comment Document XML است. از قسمت های اول بـه خاطر داريد كه براي اضافه كردن اين نوع توضيحات به برنامه بايد از سه كاراكتر / متوالي قبل از متد استفاده كنيد .
  • برنامه را اجرا كرده و بر روي دكمه ي Test كليك كنيد. نتيجه اي مشابه شکل زیر مشاهده میکنید.

چگونه كار مي كند؟

هنگامي كه يك متغير از نوع داده اي Customer به ليست اضافه شود، كنترل ListBox تابع ToSring اين متغيـر را فراخواني كرده و رشته اي كه به وسيله اين تابع برگردانده مي شود را دريافت مي كند.

در ايـن كـد، متـد ToString را بـه صورتي بازنويسي كرديم كه به جاي برگرداندن نام خود ساختار، يك عبارت با معني را نمايش دهد.

نكته: به اين عمل override كردن متدها گفته مي شود كه در قسمت های پایانی دوره بيشتر با آن آشنا مي شويم.

يك ليست پيوندي كه به وسيله ArrayList ايجاد مي شود، مي تواند ليستي از اشيا و يا ساختارها، از هر نوعي كه باشـند، را در خود نگهداري كند به عبارت ديگر مي توانيد اشيايي از نوع هاي گوناگون را در اين ليست ذخيره كنيد.

در اين مثال متدي به نام CreateCustomer ايجاد كرديم كه بر اسـاس پارامترهـايي كه به آن فرستاده شده بود، يك متغير از نوع Customer را ايجاد مي كرد :

هنگــامي كــه متغيــر مــورد نظرمــان را ايجــاد كــرديم، آن را بــه ليــست پيونــديي كــه از كــلاس ArrayList بــه نــام objCustomers ايجاد كرده بوديم اضافه مي كنيم.

همچنين متغير ايجاد شده را به كنترل ليست باكس نيز اضافه مي كنيم تا آن را نمايش دهد :

هنگامي كه متد CreateCustomer را تعريف كرديد، مي توانيد با فراخواني آن يك مشترك جديد تعريف كرده و آن را به ليست باكس نيز اضافه كنيد :

حذف يك عنصر از ليست هاي پيوندي :

 

تاكنون با مباني كار با ليست هاي پيوندي آشنا شديد . در برنامه هاي قبلي با استفاده از اين نوع ليست ها، كارهايي كه انجام آنهـا بـا آرايه ها بسيار مشكل بود را به راحتي انجام داديم.

براي مثال توانستيم چندين عنصر جديد را به راحتي به اين ليست اضافه كنـيم .

بخش بعدی چگونگي پاك كردن بعضي از عناصر يك ليست را بررسي خواهيم كرد .

به پایان بخش پنجاه و چهارم رسیدیم.

به قسمت بعدی بروید ç      http://www.landlearn.ir/c-sharp-part-55


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ