تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 41 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 32 +

حضرت محمد (ص) : طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جويندگان دانش را دوست دارد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهل و پنجم


بنام خدا

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهل و پنجم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت چهل و پنجم


امتحان كنيد: مرتب سازي آرايه ها

 • در بخش طراحي فرم كنترل Button ديگري به Form1 اضافه كـرده، سـپس خاصـيت Name آن را برابـر بـا btnSortingArrays و خاصيت Text آن را برابر Arrays Sorting قرار دهيد .
 • روي اين كنترل دو بار كليك كنيد و كد مشخص شده در زير را به متد مربوط به رويداد Click آن اضافه كنيد:
  • برنامه را اجرا كنيد و روي اين دكمه كليك كنيد . مشاهده خو اهيد كرد كه ليست، اسامي موجود در آرايه را كه بـه صـورت الفبايي مرتب شده اند نمايش مي دهد.

  چگونه كار مي كند؟

  تمام آرايه ها به صورت دروني از كلاسي به نام Array.System مشتق مي شوند.

  در اين برنامه از يكـي از متـدهاي ايـن كلاس به نام Sort استفاده مي كنيم.

  اين متد فقط يك پارامتر مي گيرد و آن پارامتر نيز نام آرايه اي است كه مي خواهيـد آن را مرتب كنيد . سپس اين متد همانطور كه از نام آن مشخص است، آرايه را بر اساس نوع داده اي عناصر آن، مرتب مي كنـد و بـاز مـي گرداند.در اين برنامه به علت اين كه نوع عناصر رشته اي است، آرايه به صورت الفبايي مرتب مي شود. اگر از اين متـد بـراي مرتـب سازي يك آرايه از اعداد صحيح و يا اعداد اعشاري استفاده كنيد، آرايه به صورت عددي مرتب خواهد شد .

  اين قابليت كه يك متد مي تواند پارامترهايي از نوع هاي داده اي مختلف را دريافت كند، سپس بر اساس نوع پارامتر عمليات مناسبي  را بر روي آن انجام دهد، سربار گذاري متدها مي نامند . در اينجا مي گوييم كه تابع Sort يك تابع سربار گذاري شـده اسـت . در قسمتهای بعدی بيشتر در مورد سربار گذاري متدها و نحوه ايجاد چنين متدهايي صحبت خواهيم كرد

  حركت به عقب در آرايه ها :

  حلقه هاي foreach فقط در يك جهت در بين عناصر يك آرايه حركت مي كنند. آنها از عنصر صفرم يك آرايه شروع مي كنند و تا آخرين عنصر آرايه پيش مي روند . اگر بخواهيد بين عناصر يك آرايه به صورت برعكس حركت كنيـد (يعنـي از عنـصر آخـر بـه عنصر اول برگرديد) دو راه در اختيار داريد .

  • راه اول اين است كه از حلقه هاي for معمولي استفاده كنيد. در اين صورت بايد مقدار اوليه شمارنده حلقـه را يـك واحـد كمتـر از طول آرايه قرار دهيد و سپس حلقه را طوري تنظيم كنيد كه تا عدد يك برگردد. در قسمت زير اين روش را مشاهده مي كنيد:

 

 • روش دوم اين است كه از متد Reverse در كلاس Array استفاده كنيد. اين متد عناصر يك آرايه را به صورت معكوس در آرايه قرار مي دهد . بعد از استفاده از اين متد، ميتوانيد از حلقه هاي foreach معمـولي بـراي نمـايش آرايـه اسـتفاده كنيـد . در امتحان كنيد بعد، اين روش را مشاهده خواهيد كرد.

امتحان كنيد: معكوس كردن يك آرايه

 • كنتـــرل Button ديگـــري بـــه قـــسمت طراحـــي فـــرم اضــافه كـــرده، خاصــيت Name آن را برابـــر بـــا btnReversingAnArray و خاصيت Text آن را برابر با Array an Reversing قرار دهيد .
 • روي اين دكمه دو بار كليك كنيد تا متد مربوط به رويداد كليك آن ايجاد شود. سپس كد زير را در اين متد وارد كنيد:
 • برنامه را اجرا كنيد و روي دكمه ي Array an Reversing كليك كنيد م. شاهده مـي كنيـد كـه هماننـد شكل زیر نامهاي موجود در ليست به صورت معكوس نمايش داده شده اند.

چگونه كار مي كند؟

 • تابع Reverse عناصر موجود در يك آرايه ي يك بعدي را به صورت معكوس در آن آرايه قرار مي دهد . هنگامي كـه آرايـه ي strFriends را به اين متد ارسال مي كنيد، در حقيقت از متد مي خواهيد كه عناصر اين آرايه را از آخر به اول قرار دهد :
 • هنگامي كه عناصر آرايه به صورت معكوس در آن قرار گرفتند، كافي است آرايه را به مت د AddItemsToList بفرستيد تـا آن را در ليست نمايش دهد .
نكته: اگر مي خواهيد آرايه به صورت نزولي الفبايي مرتب شود، كافي است آرايه را به وسيله تابع Sort به صورت صعودي الفبايي مرتب كنيد، سپس با استفاده از تابع Reverse آن را به صورت معكوس درآوريد . به اين صورت آرايه به صورت الفبـايي نزولـي مرتب مي شود .

پایان قسمت ۴۵


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ