تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : داناترین مردم کسى است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهل و چهارم


بنام خدا

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهل و چهارم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت چهل و چهارم


انتقال آرايه ها به عنوان پارامتر :

 

در بسياري از موارد ممكن است نياز داشته باشيد يك آرايه را كه محتوي چندين عنصر است به عنوان پارامتر به يك متد بفرستيد.

دربخش امتحان كنيد بعد، نحوه انجام اين عمل را خواهيم ديد:

امتحان كنيد: انتقال آرايه ها به عنوان پارامتر

 

  • به قسمت طراحي فرم برگرديد و كنترل Button ديگري را به Form1 اضافه كنيد. خاصيت Name اين كنتـرل را برابـر بـا btnArraysAsParameters و خاصـيت Text آن را برابـر بـا as Arrays Parameters قرار دهيد .
  • روي اين كنترل دو بار كليك كنيد و كد زير را در متد مربـوط بـه رويـداد Click آن وارد كنيـد . پيغـامي را مـشاهده خواهيد كرد كه مي گويد زيربرنامه AddItemsToList تعريف نشده است . با كليك بر روي اين پيغام، ويـژوال استوديو متد را به صورت اتوماتيك ايجاد مي كند . همچنين مي توانيد اين پيغام را ناديده بگيريد، زيرا اين متد را در مرحله بعدي تعريف خواهيم كرد:

 

  • هم اكنون متد AddItemsToList را به صورت زير در كلاس خود تعريف كنيد :

  • برنامه را اجرا كرده و روي دكمه ي Parameters as Arrays كليك كنيد. نتيجـه اي را مـشابه شـكل زیر مشاهده خواهيد كرد .

چگونه كار مي كند؟

نكته اي كه در متد AddItemsToList وجود دارد اين است كه پارامتر مورد نياز اين متد، آرايـه اي از نـوع رشـته اسـت . براي اين كه پارامتر يك متد را از نوع آرايه تعريف كنيد، بايد در مقابل نوع داده اي آن، از يك كروشه خالي ([]) استفاده كنيد:

هنگامي كه در تعريف پارامترهاي يك متد، آرايه اي را تعريف مي كنيد اما طول آن را مشخص نمي كنيـد، در حقيقـت بـه كامپـايلر ويژوال #C مي گوييد كه هر آرايه اي از اين نوع مي تواند به اين متد فرستاده شود.

به عبارت ديگر اندازه آرايه هايي كه به اين متد فرستاده مي شوند مهم نيست و فقط نوع آرايه مهم است.

در زيربرنامه btnArraysAsParameters مي توانيد آرايه اصلي خود را به عنوان پارامتر به اين تابع منتقل كنيد:

در بخش امتحان كنيد بعد، آرايه اي با طول متفاوتي را تعريف مي كنيم و براي اضافه كردن آن به ليست از متد قبلـي اسـتفاده مـي كنيم .

امتحان كنيد: اضافه كردن دوستان بيشتر

  • اگر برنامه در حال اجرا است آن را ببنديد و به قسمت طراحي فرم مربـوط بـه Form1 برگرديـد . كنتـرل Button ديگري به فرم اضافه كرده، خاصيت Name آن را برابر بـا btnMoreArrayParameters و خاصـيت Text آن را برابر با Parameters Array More قرار دهيد .
  • بر روي اين كنترل دو بار كليك كنيد و كد مشخص شده در زير را در متد مربوط به رويداد Click وارد كنيد:
  • برنامه را اجرا كنيد و بر روي دكمه اي كه جديداً اضافه كرده ايد كليـك كنيـد . نتيجـه اي مـشابه شـكل زیر را مـشاهده خواهيد كرد.

چگونه كار مي كند ؟

در اين مثال آرايه اي را به طول دو ايجاد كرديم و آن را به متد AddItemsToList فرستاديم تا آن را بـه ليـست اضـافه كند. همانطور كه مشاهده كرديد، طول آرايه اي كه به عنوان پارامتر به اين متد ارسال مي كنيد، اهميتي ندارد . هنگامي كه در حال نوشتن برنامه هستيد، اگر يك متد، پارامتر خود را به صورت آرايه دريافت كند، در پنجـره اي كـه بـراي تكميـل هوشمندانه ي نام متد توسط ويژوال استوديو باز مي شود، در مقابل نوع داده اي آرايه يك كروشه خالي قرار دارد.

نكته: در پنجره باز شده نه تنها آرايه اي بودن يك پارامتر قابل تشخيص است، بلكه نوع اين پارامتر نيز نمايش داده مي شود .

مرتب سازي آرايه ها :

 

يكي از مواردي كه همواره هنگام كار با آرايه ها مورد نياز بوده است، مرتب كردن آرايه است . در بخش امتحـان كنيـد  قسمت بعـد، مـشاهده خواهيد كرد كه چگونه مي توان آرايه ها را مرتب كرد .

با چهل و پنجمین قسمت همراه ما باشید.


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ