تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : داناترین مردم کسى است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهل و دوم


بنام خدا

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهل و دوم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت چهل و دوم

امتحان كنيد: تعريف و استفاده از يك آرايه ساده

  1. با استفاده از ويژوال استودیو روي منوي File كليك كـرده و سـپس New Project را انتخـاب كنيد. در پنجره New Project يك پروژه ويندوزي به نام Array Demo ايجاد كنيد
  2. هنگامي كه قسمت طراحي Form1 نمايش داده شد، يك كنترل ListBox به فرم اضافه كنيد. خاصيت Name اين كنترل را برابر با lstFriends و خاصيت IntegralHeight آن را برابر با False قرار دهيد
  3. اكنون يك كنترل Button به فرم اضافه كرده، خاصيت Name آن را برابر با btnArrayElements و خاصيت Text آن را برابر با Elements Array قرار دهيد. فرم شما بايد مشابه شكل زیر شده باشد .

  • روي كنترل Button دو بار كليك كنيد و كد زير را در متد مربوط به رويداد Click آن وارد كنيد
  • برنامه را اجرا كنيد و روي دكمه ي Elements Array كليك كنيد. كنترل ListBox روي فـرم بـا نـام Robbin پرميشود

چگونه كار مي كند؟

 

هنگامي كه مي خواهيد يك آرايه را تعريف كنيد، ابتدا بايد نوع داده اي و اندازه آن را مشخص كنيد . در اين برنامه مي خـواهيم يـك آرايه از نوع رشته اي و به طول ۵ عنصر ايجاد كنيم. پس از كد زير استفاده مي كنيم :

به اين ترتيب آرايه اي به طول ۵ ايجاد كرده ايد. به عبارت ديگر ميتوانيم بگوييم در اين برنامه آرايه اي داريـم كـه شـامل ۵ عنـصر است . بعد از ايجاد آرايه، يك آرايه با پنج عنصر خواهيد داشت كه ميتوانيد به هر يك از عناصر آن با اسـتفاده از انـديس آن دسترسـي پيـدا كنيد.براي دسترسي به يك عنصر خاص بايد انديس آن عنصر را در داخل كروشه بعد از نام آرايه بياوريد . انديس هـا از شـماره صـفر شروع مي شوند و تا يك واحد كمتر از طول آرايه ادامه پيدا مي كنند . بنابراين عنصر اول آرايه داراي انديس صـفر، عنـصر دوم آرايـه داراي انديس يك و … است. به همين دليل است كه در برنامه آرايه را به طول ۵ تعريف كرده، ولي براي پر كردن آن از اعداد ۰ تا ۴ استفاده كرده ايم.

همانطور كه براي مقدار دهي به يك عنصر خاص بايد از انديس آن استفاده كنيد، براي دسترسي به مقدار آن عنصر از آرايه نيـز مـيتوانيد از انديس آن استفاده كنيد.
در اين برنامه، مقدار موجود در خانه صفرم آرايه كه برابر بـا اولـين مقـدار آرايـه “Robbin”است را به كاربر نمايش مي دهيد.

علت اين كه انديس عناصر موجود در آرايه و طول آن آرايه مقداري گيج كننده به نظر مي رسد اين است كه انديسها در يك آرايـه از صفر شروع مي شوند، اما معمولا انسانها اولين عنصر هر مجموعه اي را با يك نمايش مي دهند . هنگامي كه مي خواهيـد مقـداري را در آرايه قرار دهيد و يا مقدار يك عنصر از آرايه را بدست آوريد، بايد يك واحد از مكان عنصر مورد نظرتان كم كنيد تا انـديس آن را بدست آوريد. براي مثال عنصر پنجم در آرايه برابر با انديس ۴ و اولين عنصر در آرايه برابر با انديس ۰ است .
نكته: سوالي كه ممكن است در اين قسمت ايجاد شود اين است كه چرا انديسها از صفر شروع ميشوند؟
بـه خـاطر داريـد كـه بـراي كامپيوتر، يك متغير آدرس مكاني از حافظه كامپيوتر است. هنگامي كه براي دسترسي به يك عنصر از آرايه انـديس آن را مـشخص مي كنيد، ويژوال #C اين انديس را در اندازه ي يكي از عناصر آرايه ضرب مي كند و حاصل را با آدرس آرايه جمع مي كنـد تـا بـه آدرس عنصر مشخص شده برسد . آدرس شروع يك آرايه هم در حقيقت آدرس اولين عنصر آن آرايه است . بنابراين اولين عنصر آرايه به اندازه صفر ضربدر اندازه عنصر، از نقطه شروع آرايه فاصله دارد، دومين عنصر به اندازه يك ضـربدر انـدازه عنـصر از شـروع آرايـه فاصله دارد و به همين ترتيب ادامه پيدا مي كند .
به پایان قسمت ۴۲ رسیدیم با آرزوی موفقیت برای تمام دانشجویان دوره با آموزش بعدی همراه باشید.
ضمنا فایل های بکار رفته در این دوره از قسمت دهم تا چهل و دوم را برای شما در زیر قرار داده ایم

دانلود داکیومنت های بخش دهم تا چهل و دوم

 


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ