تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت علی (ع) : علم گنج بزرگی است که با خرج کردن تمام نمی شود.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهارم


بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهارم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

با  قسمت ۳ آمورش در خدمت شما هستیم

نشانه گذاري مجارستانیِ تغير يافته :

ا حتمالا متوجه شده ايد كه كنترل هايي كه تا كنون ايجاد كرده ايم، ساختار نام جالبي دارند . تمامي آنها داراي يك پيشوند هستند كـه نوع كنترل را مشخص مي كند . اين كار باعث مي شود كه هنگام كد نويسي به راحتي نوع كنترلي كه با آن كار مي كنيد را تشخيص دهيد. مثلاً فرض كنيد در برنامه خود يك كنترل داريد كه نام آن Name است، بـدون هـيچ پيـشوندي از قبيـل lbl يـا txt . چطور مي خواهيد تشخيص دهيد كه اين كنترل، يك كادر متني (Textbox) است كه نام را از كاربر دريافت مي كنـد يـا يـك ليبل كه يك عبارت مربوط به نام را در فرم نمايش مي دهد؟

فـرض كنيـد كـه در بخـش قبلـي، كنتـرل ليبـل را  Name1 و كنترل TextBox را Name2 نام گذاري مي كرديم، به اين ترتيب مسلماً گيج مي شديد. اگر بعد از چند ماه مي خواستيد كد را تغيير دهيد، چطور ميتوانستيد كنترل ها را از هم تشخيص دهيد؟

هنگامي كه با چند برنامه نويس به صورت گروهي كار مي كنيد، اين مورد كه، استيل و قالب برنامه را به صـورت ثابـت و مشخـصي نگه داريد مهم خواهد شد.

يكي از عمومي ترين ساختارهاي نام براي كنترل ها در برنامه نويسي به هـر زبـاني، توسـط دكتـر چـارلز سيموني به وجود آمد كه قبل از پيو ستنش به مايكروسافت براي شركت XPARC كار ميكرد.

او پيشوند هاي كوتاهي را بـه وجـود آورده بود كه برنامه نويسان با استفاده از آنها مي توانستند به راحتي تشخيص دهند كه هر متغيير چـه نـوع داده اي را نگهـداري مـي كند.

به دليل اينكه دكتر سيموني اهل مجارستان بود و اين پيش وند ها هم مقداري مانند يك زبان خـارجي مـي ماندنـد، نـام “نـشانه گذاري مجارستاني” بر روي اين سيستم ماند.

همچنين به اين دليل كه سيستم معرفي شده براي زبانهاي C و ++C به كار ميرفت، ما اين سيستم را در  سی شارپ نشانه گذاري مجارستاني تغيير يافته” مي ناميم. جدول زير ليستي از پيشوندهايي اسـت كـه به شما پيشنهاد مي كنم در اين دوره از آنها استفاده كنيد .

نام کنترل پیشوند
Button btn
Combo-box cbo
Checkbox chk
Label lbl
Menu Mnu
Radio-button rdb
Picture-box pic
Text-box txt
List-box lst

ویرایشگر كد :

حالا كه فرم HelloUser را ايجاد كرده ايد، بايد مقداري كد به آن اضافه كنيد تا كارهاي مورد نظر را برايتا ن انجام دهـد.

تـا كنون ديده ايد كه اضافه كردن يك كنترل به فرم تا چه حد ساده است.

فراهم كردن يك كارايي خاص براي اين كنترل ها به وسيله كد نيز، زياد سخت تر از اضافه كردن كنترل به فرم نيست.

براي اضافه كردن كد به كنترل مورد بحث، فقط كافي است كـه روي آن دوبار كليك كنيد. با اين كار، صفحه ويرايشگر كد همانطور كه در شكل زیر نشان داده شده است باز مي شود.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهارم

براي شروع اضافه كردن كد به برنامه، بر روي قسمت Design در پنجره اصلي كليـك كنيـد تـا بـار ديگـر قـسمت طراحي را ببينيد. سپس روي دكمه ي OK دو بار كليك كنيد . پنجره ي كد با كدي كه در زير نوشته شده اسـت بـاز مـي شود. اين كد كه به صورت اتوماتيك نوشته شده است، پوسته يا قالب رويداد Click براي كنترل Button اسـت  در اين قسمت ميتوانيد كدي را وارد كنيد كه با هر بار كليك كردن روي اين كنترل اجرا شود.

اين كد به عنـوان كنتـرل كننده ي رویداد و يا زیر برنامه رويداد ناميده مي شود.

در كد بالا كلمات void و يا private نمونه اي از كلمات كليدي در #C هستند.

در اصطلاحات برنامه نويسي کلمات كلیدي كلماتي هستند كه به ويژوال #C ميگويند كارهاي خاصي را انجام دهد.

مثلاً در اين جا، كلمه void به ويژوال #C مي گويد كه تابع تعريف شده هيچ مقداري را برنمي گرداند.

همـه ي كـدهايي كـه شـما در بـين خطـوط مربوط به باز شدن آكولاد (}) و بسته شدن آن ({) بنويسيد، تابع رويداد مربوط به دكمـه OK را تـشكيل مـي دهنـد.

حالا كدهاي مشخص شده در اين قسمت را در تابع وارد كنيد (در بين آكولادها بنويسيد):

بعد از اينكه كد قسمت قبلي را وارد كرديد، مجددا به قسمت Design برگرديد و روي دكمـه Exit دوبـار كليـك كنيد. كد مشخص شده در زير را در تابع Click_btnExit وارد كنيد .

احتمالا كلمه this برايتان جديد است . this يك كلمه كليـدي در #C اسـت كـه بـه شـيئ كـه در آن، در حـال كدنويسي هستيم، اشاره مي كند.

 در اين جا چون كدهاي نوشته شـده مربـوط بـه فـرم HelloUser اسـت، كلمـه this  به فرم HelloUser  اشاره مي كند

حالا كه كدنویسي برنامه به پا يان رسيد، زمان تست كردن آن شده است و ميتوانید ساخته خودتان را مشاهده كنید

 ابتـدا برنامه را با استفاده از كليد Save روي نـوار ابزار، ذخيره كنيد

روي دكمه Start بر روي نوار ابزار (مثلث سبز رنـگ ) كليـك كنيـد.

 پنجـره Output در پـايين صـفحه، انجـام فعاليتهاي زيادي را نمايش مي دهد. اگر در وارد كردن كدهاي برنامه هيچ خطايي به وجود نيايد، اطلاعات اين پنجره فقط شامل اسم فايلهايي هستند كه براي اجراي برنامه بارگذاري مي شوند. در اين مرحله، به اصطلاح، ويژوال استوديو در حال كامپایل برنامه شما است.

 كامپايل كردن به مرحله اي گفته مي شـود كه در آن، از كد و يژوال #C  كه توسط شما نوشته شده است، كدي ساخته ميشود كه توسـط كـامپيوتر قابـل فهـم  باشد . بعد از اينكه كامپايل برنامه شما با موفقيت به پايان رسيد، ويژوال استوديو آن را اجرا مي كنـد و مـي توانيـد نتيجه كار خود را مشاهده كنيد.

 اگر در مرحله كامپايل كردن، ويژوال #C با هر خطايي در كد مواجه شود، آن را به عنوان يك وظيفه در پنجـره ي List Task نمایش مي دهد. با دوبار كليك كردن روي وظيفه مورد نظر در بخش List Task به قسمتي از كد كه به آن مرتبط است، منتقل مي شويد .

بعد از اينكه برنامه اجرا شد، صفحه اصلي آن نمايش داده مي شود . يك نام را وارد كرده و روي كليد OK كليك كنيد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهارم

پنجره اي كه به كادر پيغام ۱ معروف است، نمايش داده خواهد شد و به شخصي كه نـام او در TextBox داخـل فـرم آمده است خوش آمد مي گويد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش چهارم

بعد از اينكه كادر پيغام را با كليك كردن روي دكمه OK بستيد، روي دكمه Exit بر روي فـرم كليـك كنيـد . برنامـه بسته خواهد شد و شما به محيط ويژوال استودیو برخواهيد گشت .

در قسمت اول و دوم یک برنامه ساده با ویژوال استودیو ساختید و دیدید که برنامه نویسی سی شارپ چقدر آسان است.
با ما در قسمت های بعدی همراه باشید.


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ