تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 38 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 29 +

حضرت علی (ع): هر چیزی زکات دارد ، و زکات علم نشر آن است!

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش سی و سوم


بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش سی و سوم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت سی و سوم


انتخابهاي چند گانه :

در برر سي حالتهاي مختلف در شرط مقابل دستور case اجباري نيست كه فقط يك حالت را بررسي كنيد، بلكه ميتوانيد چند حالت را در مقابل يك case بررسي كنيد، تا در صورتي كه هر كدام از آنها رخ داد، كد مورد نظر اجرا شود . در بخش امتحان كنيد زيـر، برنامه قسمت ۳۲ را به گونه اي تغيير مي دهيم كه با انتخاب نام از ListBox ،جنسيت فرد انتخاب شده را نمايش دهد  .

 امتحان كنيد: انتخابهاي چند گانه

  • محـيط ويرايـشگر كـد را بـراي Form1 بـاز كنيـد و تغيـرات مـشخص شـده در زيـر را در متـد مربـوط بـه رويـداد SelectedIndexChanged اعمال كنيد.
 

  • برنامه را اجرا كنيد و روي يكي از اسامي داخل ListBox كليك كنيد . مشاهده مي كنيد كه كادر پيغامي نمايش داده مي شود و جنسيت فرد انتخاب شده را نمايش مي دهد.

چگونه كار مي كند؟

 

كد مربوط به دريافت نام و مقدار دهي اوليه به متغيير براي استفا ده در switch ،همانند قبل است و تفاوتي ندارد. اگـر بخـواهيم

براي چند شرط مختلف يك كد اجرا شود، بايد براي هر شرط يك بار دستور case را بنويسيم، با اين تفاوت كه فقط بـراي مـورد

آخر، كد و دستور break را مي نويسيم.

در بقيه دستورات case ،فقط شرط مورد نظر را وارد مي كنيم. اين مورد موجـب مـيشود كه اين شرط ها همانند استفاده از عملگر Or در دستور if با يكديگر تركيب شوند. بنابراين هر كدام از آنها كه درست باشـد، كدي كه بعد از آخرين دستور case آمده است اجرا مي شود. براي مثال در مـورد اول، اگـر اسـم انتخـاب شـده bryan و يـا edward باشد، كدهاي بعد از دو دستور case اجرا مي شوند.

دقت داشته باشيد كه با اين روش، در حقيقت در حال تركيب اين شرطها با عملگر “يا” هستيد و مي گوييد “يا اين مورد يا آن مورد” نه اينكه “اين مورد و آن مورد” .

 

دستور default:

 

تاكنون مشاهده كرديم كه چگونه شرطهاي مختلف را در دستور switch بررسي كنيم. اما سوال اين است كه اگـر هـيچ يـك ازاين شرط ها اجرا نشدند چه مي شود؟ اين مورد كه هيچ يك از شرط ها اجرا نشوند را در بخش قبلي، هنگامي كـه در حـال بررسـي مقايسه با حساسيت به نوع حروف بوديم مشاهده كرديم . اما چگونه مي شود كدي را به نحوي مشخص كرد كه هر گاه هـيچ يـك ازشرط ها برقرار نبودند اجرا شود؟ در بخش امتحان كنيد بعد، اين مورد را بررسي خواهيم كرد .

امتحان كنيد: استفاده از دستور default

  1. قسمت طراحي فرم را برا ي Form1 باز كنيد و كنترل ListBox را از روي فرم انتخاب كنيـد. سـپس بـه پنجـره Properties برويـد و بـا اسـتفاده از خاصـيت Items ،پنجـره  String Collection Editor را مجددا باز كنيد. نام ديگري به ليست اضافه كنيد و روي دكمه OK كليك كنيد .
  2. در متد SelectedIndexChanged بخش مربوط به دستور switch را بـه صـورت زير تغيير دهيد:
  • برنامه را اجرا كنيد و از ListBox نامي كه جديداً به برنامه ليست اضافه شده است را انتخاب كنيد. نتيجه اي مـشابه شكل زیر مشاهده خواهيد كرد .

چگونه كار مي كند؟

 

دستوراتي كه بعد از بخش default وارد مي شوند، هنگامي اجرا مي شوند كه هيچ يك از شرايطي كه در بخش case قيـدشده است برابر با مقدار متغيير نباشد.

براي مثال در برنامه بالا هيچ دستور case براي عبارت ” “SAJJADوارد نـشده اسـت،

بنابراين دستورات بخش default اجرا مي شوند و كادر پيغامي نمايش داده مي شود كه مي گوييد جنسيت فرد انتخـاب شـدهمشخص نيست.

نكته: دقت داشته باشيد كه همواره در انتهاي دستورات بخش case و يـا بخـش default از دسـتور break اسـتفاده كنيد تا بعد از اجراي كد كنترل بر نامه به خط بعد از دستور switch برگردد. در غير اين صورت با خطاي زمـان كامپايـل مواجـه خواهيد شد

پایان بخش ۳۳


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ