تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت علی (ع) : دانش اندک همراه با عمل بهتر از علم بسیار بدون عمل است.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش سی و یکم


بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش سی و یکم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت سی یکم


برنامه switch demo چگونه كار مي كند؟

اولين كاري كه در رويداد SelectedIndexChanged بايد انجام دهيد اين است كه متغيير هاي مورد نيـاز را تعريـف كنيد. سپس بايد مشخص كنيد كه كدام نام در ListBox انتخاب شده است. براي اين كار بايد آيتمـي كـه شـماره آن برابـر بـا خاصيت SelectedIndex است را پيدا كنيد و متن داخ ل آن آيتم را در متغيير قرار دهيد . اين كار به وسيله كد زير صورت مي گيرد :

در ايــن قــسمت از كــد بــه چنــد نكتــه توجــه كنيــد . اول اينكــه همــانطور كــه مــشاهده مــي كنيــد، هنگــام تعريــف متغييــر strFavoriteColor به آن مقدار اوليه داده ايم . اگر اين مقدار اوليه را از كد حذف كنيد، برنامه هنگام كامپايل با خطـا مواجه مي شود. در #C هر متغييري قبل از استفاده بايد داراي مقدار اوليه باشد و رعايت اين مورد در كد، هنگام كامپايل توسط كامپايلر بررسـي مـي شود. مقدار دهي اوليه به متغيير ها حتما بايد قبل از استفاده از آنها و همچنين در خارج از بخشهايي از كد كه فقط در شـرايط خـاص اجرا مي شوند (همانند بلاك دستور if ،(انجام شود . در اين قسمت قبل از استفاده از اين متغيير به آن مقدار اوليه داده ايم، ولي اين كار را در بلاك دستورات switch قرار داده ايـم . فرض كنيد كه هيچ يك از حالتهاي دستور switch اجرا نشوند.

در ايـن حالـت هنگـامي كـه كامپـايلر بـه خـط بعـد از دسـتور switch برسد و بخواهد مقدار متغيير strFavoriteColot را چاپ كنـد، ايـن متغييـر مقـداري نخواهـد داشـت.

بنابراين برنامه با خطا مواجه خواهد شد . به همين دليل در هنگام تعريف متغيير به آن مقدار اوليه داده ايم تا در اين موارد هـم متغييـر داراي مقدار باشد .

هنگامي كه نام انتخاب شده در ليست را بدست آورديد، ميتوانيد حالتهاي مختلف آن را با استفاده از دستور switch بررسي كنيد. براي استفاده از اين دستور، نام متغييري كه ميخواهيد بررسي كنيد را بايد در داخل پرانتز مقابل دستور وارد كنيد.

درون بلاك دستور switch بايد براي هر حالت كه ميخواهيد بررسي كنيد يك دستور case مجزا قرار دهيد . در ايـن مثـال، پنچ دستور case داريد كه هر كدام به يك نام مربوط هستند. هنگام اجراي اين كد، اگر ويژوال #C به يكي از اين حالتها برخورد كند، كد آن را اجرا مي كند . در نظر داشته باشيد براي اينكه بعد از اجراي كد مربوط به يك بلاك، اجراي برنامه به خط بعد از دسـتور switch منتقـل شـود، بايد در انتهاي دستورات آن بلاك از دستور break به نحوي كه در برنامه نشان داده شده است استفاده كنيد.

در زير مراحلي كه با انتخاب يك نام از ليست باكس توسط برنامه طي مي شوند، را بررسي مي كنيم :

  • فرض كنيد كاربر در ليست روي نـام Betty كليـك مـي كنـد . رويـداد SelectedIndexChanged فراخواني مي شود و مقدار “Betty “در متغيير strName ذخيره مي شود.
  • برنامه به دستور switch مي رسد و مقدار درون متغييـر strName را بـا تـك تـك مقـاديري كـه بـه عنـوان حالتهاي مختلف اين دستور وارد شده اند بررسي مي كند.
  • بعد از بررسي حالتهاي وارد شده در دستور switch ،برنامه متوجه مي شود كه حالت چهـارم بـا مقـدار متغييـر برابـر اســت. بنــابراين دســتورات ايــن حالــت را اجــرا مــي كنــد (يعنــي مقــدار strFavoriteColor را برابــر “Passionate Purple ” قرار مي دهد(.
  • برنامه از بلاك دستورات switch خارج شده و اولين خط بعد از آن را اجرا مي كند و كادر پيغام مناسبي را بـه كـاربر نمايش مي دهد.

به پایان یکی دیگر از قسمتهای دوره رسیدیم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

با سپاس از شما


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ