تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : داناترین مردم کسى است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هشتم


بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هشتم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت بیست و هشتم


برنامه قسمت قبل چگونه كار مي كند؟

 عملگر || در #C به عنوان “يا” منطقي استفاده مي شود و معمولاً در بررسي شرط ها، براي تركيب دو شرط متفاوت از هم به كار مي رود . در رويداد Click ،ابتدا دو متغيير تعريف مي كنيم و سپس مقاديري كه كاربر در TextBox ها وارد كـرده اسـت را آنها قرار مي دهيم.

همانطور كه ميبينيد در اين قسمت هر د وي متغيير ها در يك خط تعريف شده اند. در #C اگر بخواهيد چند متغيير از يك نوع داشـته باشيد، مي توانيد همه آنها را همانند كد بالا در يك خط تعريف كنيد و فقط بايد نام آنها را با ويرگول از هم جدا كنيد . اين مورد باعث مي شود كه كد برنامه فشرده تر شود و تفاوتي با تعريف متغيير ها در خطهاي جداگانه ندارد . حال كه هر دو نام را از داخل TextBoxها به دست آورديد، ميتوانيد آنها را در يك شرط if با استفاده از عملگـر || تركيـب كنيد. در اين حالت سوالي كه شما در بخش شرط if ايجاد مي كنيد به صورت “آيا مقدار strName1 برابـر بـا Sydney است و يا مقدار strName2 برابر با Sydney است؟ ” خواهد بود . در اين حالت مقدار هر يك از اين متغيير ها كـه برابـر بـا Sydney باشد موجب ميشود كه پاسخ سوال برابر با true و يا درست باشد .

استفاده از عملگر And منطقي :

اين عملگر هم مانند عملگر Or منطقي است به جز اينكه براي درست بودن شرط آن، بايد تك تك شرط ها درست ارزيـابي شـوند . علامت اين عملگر در #C به صورت && است .

امتحان كنيد: استفاده از عملگر And منطقي

  1. كنترل Button ديگـري بـه فـرم اضـافه كنيـد، خاصـيت Name آن را برابـر btnAndCheck و خاصـيت Text آن را برابر Check And قرار دهيد. سپس بر روي اين كنترل دو بار كليك كرده و كد مـشخص شـده در زير را در آن وارد كنيد:
  1. برنامه را اجرا كنيد و روي دكمه Check And كليك كنيد. كـادر پيغـامي را خواهيـد ديـد كـه مـي گويـد يكـي از TextBoxها شامل Sydney نيست .
  2. البته اگر متن داخل هر دو TextBox را به Sydney تغيير دهيد، نتيجه اي مشابه شكل زیر را خواهيد ديد.

چگونه كار مي كند؟

بعد از اينكه نامهاي موجود در TextBox را بد ست آورديد، آنها را با هم مقايسه مي كنيد. در اينجا با استفاده از عملگر && ميپرسيد “آيا strName1 برابر با Sydney و strName2 برابر با Sydneyاست؟”. واضح است جـواب ايـن سـوال هنگامي درست است كه هر دو TextBoxمحتوي كلمه Sydney باشند.

مطالب بيشتر در رابطه با عملگر هاي And و Or منطقي :

تاكنون با نحوه استفاده از عملگر هاي And و Or در رشته ها آشنا شده ايد، اما ميتوانيد اين عملگر ها را با اعداد نيز همانند زير به كار ببريد:

همچنين در استفاده از عملگر هاي And و Or در يك دستور if هيچ محدوديتي نيست. به عبارت ديگر، ميتوانيد در برنامه خـود دستوري مشابه زير داشته باشيد :
با قسمت بعدی همراه باشید با ادامه مبحث and  و or


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ