تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : ز گهواره تا گور دانش بجوی .

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هفتم


بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هفتم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت بیست و هفتم

امتحان كنيد: استفاده از عملگر كوچكتر يا مساوي

كد موجود در رويداد Click مربوط به كنترل Button در قسمت قبلي را به صورت زير تغيير دهيد :

حال برنامه را اجرا كنيد و عدد ۲۷ را در TextBox وارد كنيد. روي دكمه Numbers Check كليـك كنيـد . كادر پيغامي مشاهده میکنید که میگوید آیا عدد با ۲۷ مساوی است یا بزرگتر از آن است؟

چگونه كار مي كند؟

تنها تفاوتي كه اين برنامه نسبت به برنامه قبلي دارد اين است كه شرط دستور if خود عدد ۲۷ را نيز شامل مي شود. يعنـي اگـر در جعبه متني عدد ۲۷ وارد كنيد، كادر پيغامي مناسب  را مشاهده خواهيد كرد . دو عملگر ديگر مشابه عملگر هاي قبلي مي باشد كه در بخش بعدي آنها را بررسي خواهيم كرد .

امتحان كنيد: استفاده از عملگر بزرگتر و بزرگتر مساوي

رويداد Click مربوط به كنترل Button را باز كرده و كد زير را به آن اضافه كنيد :

برنامه را اجرا كنيد و مقدار ۹۹ را در جعبه متني وارد كنيد. سپس روي دكمه Numbers Check كليك كنيد. سه كادر پيغام متوالي را مشاهده خواهيد كرد. در كادر پيغام اول گفته مي شود كه عدد كوچكتر يا مساوي ۲۷ نيست . در كـادر پيغام دوم و سوم به ترتيب مشاهده مي كنيد كه عدد بزرگتر و همچنين بزرگتر مساوي ۲۷ است .


چگونه كار مي كند؟

 

عملگر هاي بزرگتر و بزرگتر مساوي دقيقا بر عكس عملگر كوچكتر و كوچكتر مساوي عمل مي كند.

سـوالاتي كـه در ايـن قـسمت براي شرط if مي پرسيد به صورت “آيا intNumber بزرگتر از ۲۷ است؟ ” و ” آيا intNumber بزرگتر يـا مـساوي ۲۷ است؟” خواهد بود كه بر اساس پاسخ آنها كد مربوط به شرط if اجرا مي شود .

عملگر هاي And و Or منطقی

در بعضي از شرايط ممكن است بخواهيد به جاي يك شرط، چند شرط را در دستور if بررسي كنيد . براي مثال مي خواهيـد بدانيـد آيا intNumber بزرگتر از ۲۷ و كوچكتر از ۱۰ است يا نه و يا ميخواهيد بدانيد آيا strName برابر “Sydney “و يا “Stephanie “است يا نه . در اين موارد ميتوانيد شرطهاي درون دستور if را به وسيله عملگرهاي And و Or منطقي تركيب كنيد .

در امتحان كنيد بعد، روش استفاده از عملگر Or را خواهيم ديد . نتيجه تركيب چند شرط به وسـيله ايـن عملگـر فقـط هنگامي درست است كه حداقل يكي از شروط برابر با درست باشد .

امتحان كنيد: استفاده از عملگر هاي And و Or

  1. برنامه ويندوزي جديدي به نام Or And Demo ايجاد كنيد .
  2. در قسمت طراحي فرم مربوط به Form1 دو كنترل TextBox و يك كنترل Button اضافه كنيـد.
  3. خاصـيت Name مربوط به كنترلهاي TextBox را برابر txtName1 و txtName2 و خاصـيت Name كنتـرل  Button را برابر btnOrCheck قرار دهيد
  4. خاصيت Text مربوط به TextBox اول را برابر Sydney و TextBox دوم را برابـر Stephanie قرار دهيد. در آخر خاصيت Text كنترل Button را برابر Check Or قرار دهيد. بعد از ايـن تنظيمـات فـرم شما بايد مشابه شكل زیر باشد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هفتم

  • روي دكمه Check Or دو بار كليك كنيد و كد زير را در رويداد Click آن وارد كنيد.
برنامه را اجرا كنيد و روي دكمه Check Or كليك كنيد. كادر پيغامي را مشابه شكل زیر مشاهده خواهيد كرد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هفتم

  • روي دكمه OK بر روي كادر پيغام كليك كنيد تا به فـرم اصـلي برگرديـد. حـال مـتن داخـل TextBox اول را بـه Stephanie و متن جعبه متني دوم را به Sydney تغيير دهيد. مجـددا روي دكمـه Check Or كليـك كنيد. كادر پيغامي را مشاهده خواهيد كرد كه مي گويد يكي از TextBoxها شامل Sydney است .
  • مجددا روي OK كليك كنيد و در صفحه اصلي متن هاي داخل صفحه را به گونه اي تغيير دهيد كـه هـيچ يـك از آنهـا شامل Sydney نباشد و روي دكمه Check Or كليك كنيد. كادر پيغامي را مشاهده خواهيد كرد كه مـي گويـد هيچ يك از آنها شامل Sydney نيست.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و هفتم

بسیار خب با قسمت بعدی همراه باشید تا به چگونگی کار این برنامه پی ببرید.


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ