تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 69 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : داناترین مردم کسى است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و پنجاه و نهم


بنام اول برنامه نویس هستی.

سلام به همه لندلرنی های عزیز.
درخدمتتون هستیم با

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و پنجاه و نهم


نکته: SOAP در اصل سر نام کلمات Simple Object Access Protocol است،

اما اسـتاندارد کنـونی که در W3C وجود دارد این اصطلاح را حذف کرده است.

هنگامی که یک برنامه بخواهد از یک سرویس وب تقاضای دریافت اطلاعاتی را بکند، برای مثال بخواهد موجودی یک کالا در انبار
را بداند، یا بخواهد وضعیت کنونی یک سفارش را دریافت کند، و یا از کامپیوتر سرور بخواهد تا کار خاصی را مثل یـک تبـدیل واحـد
برای او انجام دهد، برنامه یک فایل درخواست با قالب SOAP ایجاد می کند.

سپس این فایـل بـا اسـتفاده از HTTP و از طریـق اینترنت به سروری که وب سرویس در آن قرار دارد فرستاده می شود.

این فایل حاوی تمام اطلاعاتی است که وب سرویس نیاز دارد تا بداند چه کاری از او خواسته شده است.

با توجه به اینکه وب سرویس ها مانند روش کلاس / متد معمولی کار می کننـد، ایـن فایـل SOAP معمولا حاوی نام متدی است که باید اجرا شود و نیز پارامترهایی که این متد به عنوان ورودی باید دریافت کند.

در سمت سرور، این تقاضا به وسیله ی وب سرویس دریافت شده و بعد از اینکه در خواست کاربر از آن استخراج شد، متد مـورد نظـر فراخوانی می شود (در ادامه چنین کلاس هایی را ایجاد کرده و از آنها در برنامه استفاده می کنیم).

بعد از اینکـه متـد مـورد نظر اجرا شده و نتیجه آماده شد، وب سر ویس یک فایل SOAP ایجاد کرده و نتیجه ی درخواست برنامه را در آن قرار مـی دهـد و به سمت کامپیوتر درخواست کننده ارسال می کند.

همانند فایلی که حاوی تقاضا بود، این فایل نیز که نتیجه را نگهداری می کنـد بـا استفاده از HTTP و به وسیله ی اینترنت به برنامه ی اول فرستاده می شود.

اسناد و فایلهای SOAP با استفاده از XML ایجاد می شوند.

به عبارت دیگر فایلهای SOAPای که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند بسیار شبیه فایلهای XML ای هستند که در فصل قبل مشاهده کردید.

البتـه در ایـن سـطح کـه در ایـن دوره وب سرویس ها را بررسی می کنیم،

نیازی به مشاهده ی فایلهای SOAP نخواهیم داشت. با وجود این در طی این دوره هنگـامی کـه بخواهیم از وب سرویس ها استفاده کرده و نتایجی را از آنها دریافت کنیم، نمونه هایی از SOAP را که به وسیله ی سرور برگـشت داده می شود مشاهده خواهیم کرد، اما کاری با فایلهای SOAP حاوی تقاضا ها نخواهیم داشت.

با توجه به اینکه استفاده از وب سرویس ها به پلت فرم خاصی وابسته نیست و هر نرم افزاری که در هر پلت فرمی طراحی شده باشد می تواند از هر وب سرویس که به هر نحوی ایجاد شده باشد استفاده کند،

برنامه نویسان معمولا برای انتخاب یک پلت فرم بـه ایـن نکته دقت می کنند که در هر پلت فرم چگونه می توان فایلهای SOAP مربوط به استفاده از یک وب سرویس را ایجاد کرد و یـا از فایلهای حاوی نتیجه استفاده کرد، و یا این نکته را در نظر می گیرند که در هر پلت فرم چه ابزارهایی برای طراحی وب سرویس مورد نظرشان وجود دارد.

NET. در هر دو زمینه تا حد ممکن سادگی و قدرت را برای طراحی و یا استفاده از یـک وب سـرویس فـراهم کرده است؛ با استفاده از NET. می توان بدون اینکه درگیر فایلهای SOAP شد از وب سرویس ها استفاده کرد و آنها را در برنامه به کار برد (به همین دلیل است که در این جا زیاد وارد جزئیات SOAP نمی شـویم، زیـرا بـا وجـود اینکـه هـیچ کـاری در وب سرویس ها بدون استفاده از SOAP ممکن نیست در این جا بدون درگیر شدن در SOAP تمام کارهای لازم را انجـام خـواهیم داد.)
با وجود اینکه وب سرویس ها به هیچ پلت فرم خاصی وابسته نیستند، اما در این جا روی نحوه ی ایجاد وب سرویس هـا در پلـت
فرم NET. صحبت خواهیم کرد.

ایجاد یک وب سرویس

با وجود اینکه ممکن است وب سرویس ها در ابتدا مبحثی پیچیده به نظر برسند، اما ایجاد یـک وب سـرویس بـا اسـتفاده از ویـژوال استودیو ۲۰۱۷ بسیار ساده است.

در این قسمت یک وب سرویس ایجاد خواهیم کرد و با مفاهیم مربوط به این کـار نیـز بیـشتر آشـنا خواهیم شد.

همچنین مشاهده خواهید کرد که برای اینکه یک متد را به گونه ای ایجاد کنید که بتوانـد در یـک وب سـرویس مـورد استفاده قرار بگیرد از چه خصیصه هایی باید استفاده کرد.

همچنین با روش بررسی عملکرد یک متد را در یک وب سرویس نیز آشـنا خواهیم شد.

 

ایجاد یک وب سرویس ساده :

یک وب سرویس در حقیقت همانند یک کلاس است که در سرور قرار می گیرد.

بعضی از متدهای این کـلاس بـه گونـه ی خاصـی تعریف می شوند و NET. نیز به برنامه هایی که می خواهند از این کلاس استفاده کنند، فقط اجازه ی دسترسی به این متـد هـا را می دهد.

در اولین بخش امتحان کنید با نحوه ی ایجاد این متد ها آشنا خواهیم شد.

به این ترتیب هر فردی که بخواهـد از ایـن وب سرویس در برنامه ی خود استفاده کند می تواند به آن متصل شده و متد مورد نظر خود را فراخوانی کند، دقیقاً همانند اینکـه کـلاس در کامپیوتری قرار دارد که برنامه در آن اجرا شده است.

همچنین متدی ایجاد خواهیم کرد تا بـه وسـیله ی آن بتـوانیم عملکـرد وب سرویس را در اینترنت اکسپلورر بررسی کنیم.

برای این کار به قسمت دویست و شصتم مراجعه کنید.

کانال آپارات وبسایت
کانال روبیکا وبسایت


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ