تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : داناترین مردم کسى است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و چهل و دوم


بنام اول برنامه نویس هستی.

سلام به همه لندلرنی های عزیز.
درخدمتتون هستیم با

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و چهل و دوم


ادامه قسمت قبلی…
در این نوع برنامه ها اجباری نیست که تمام پردازش در سرور انجام شود و می توان مقداری را نیـز در کـامپیوتر کلاینـت انجـام داد .

البته در این شرایط باید حجم پردازشی که به سمت کلاینت فرستاده می شود را نیز در نظر بگیریم.

زیرا در این نوع برنامه ها، افراد و یا کاربران برنامه، از کامپیوتر ها و سیستمهای گوناگونی برای دسترسی به برنامه استفاده می کنند.

بنابراین اگر بخواهیم حجم زیادی از کارهای برنامه را به وسیله ی کامپیوتر کاربر انجام دهیم، ممکن است بعضی از کاربران در استفاده از برنامه دچار مشکل شوند.

این مورد یکی ا ز تفاوتهای اصلی بین برنامه های مبتنی بر ویندوز و برنامه های مبتنی بر وب است.

هنگامی که از برنامه های مبتنی بر ویندوز صحبت می کنیم، معمولا یک برنامه ی کامپایل شده در اختیار داریم که فایل آن باید در اختیار کاربران برنامه قرار گیرد تا آنها بتوانند بعد از نصب برنامه در کامپیوتر خود، از آن استفاده کنند.

بر حسب نوع برنامه ممکن است لازم باشد که یک یا چند فایل DLL و یا فایل EXE دیگر نیز همراه با برنامه توزیع شود تا افراد بتوانند از برنامه استفاده کنند .
در برنامه های مبتنی بر وب، معمولا نیازی نیست که هیچ فایل اجرایی و یا کتابخانه ی کلاسی بین کاربران آن برنامه توزیـع شـود.

کاربران کافی است که بعد از اتصال به اینترنت، مرورگر خود را باز کرده و آدرس وب سایتی که برنامه در آن قـرار دارد را وارد کننـد.

سروری که این برنامه ی تحت وب بر روی آن قرار داده شده است، مسئولیت دارد که تمام منابع مورد نیاز برای اجـرای برنامـه را در اختیار آن قرار دهد.

به این ترتیب مرورگر کاربر، فقط وسیله ای است که فرد به وسیله ی آن می تواند بین صفحات برنامه جا به جـا شود و همچنین نتایجی که از سرور برنامه دریافت می شود را مشاهده کند.

همچنین در این نوع برنامه ها تمام کد مربوط به اجرای برنامه در یک واحد متمرکز قرار می گیرد :

کامپیوتر سروری که برنامـه در آن قرار دارد.

بنابراین می توانیم در صورت لزوم هر تغییری که مد نظر داشته باشیم را در کد موجود در این کامپیوفتر اعمال کنیم.

به ایـن ترتیب مرتبه ی بعد که کاربر برای استفاده از برنامه به این سرور آمد از کد جدید استفاده خواهد کرد .
برنامه های مبتنی بر وب چندین مزیت کلیدی و اصلی دارند.

اولین و مهمترین مزیت این نوع برنامه ها هزینه ی اولیه توزیع این نوع برنامه ها در بین کاربران است، زیرا تقریباً در این برنامه ها این کار هیچ هزینه ای  ندارد.

در مدل برنامه نویسی کلاینت/سـرور قبلـی، یک برنامه باید بین تمام کامپیوتر های کلاینت توزیع می شد تا کاربرانی که از این کامپیوتر ها استفاده می کنند بتوانند به برنامـه ی سرور دسترسی داشته باشند.

این کار، مخصوصا در مواردی که برنامه ی موجود در سرور می بایست به وسیله ی چندین کلاینـت در دفاتر کار مختلف در چند نقطه از دنیا مورد استفاده قرار می گرفت کار بسیار پر هزینه ای بود.
یکی دیگر از مزایای عمده ی این نوع برنامه ها، هزینه های مربوط به توزیع نسخه های بروز رسانی در بین این برنامه ها بود، زیـرا این کار نیز هیچ هزینه ای دربر نداشت.

کافی بود تمام فایلهای مربوط به به روز رسانی برنامه و قسمتهای مختلـف آن، در کـامپیوتر سرور که برنامه در آن قرار گرفته بود توزیع شود.

به محض انجام این کار، نسخه ی جدید برنامه در دسترس تمام افـرادی کـه از آن استفاده می کردند قرار می گرفت و مرتبه ی بعد که این افراد به سرور متصل می شدند از نسخه ی جدید برنامه استفاده می کردنـد.

در مدل قدیمی کلاینت /سرور، برای به روز رسانی یک برنامه لازم بود که بسته هـا ی حـاوی فایلهـای بـه روز رسـانی بـین تمـامی کلاینت ها توزیع شود و آنها نیز این بسته ها را در کامپیوتر خود نصب کنند.

به این ترتیب این کار ممکن بود چندین روز و یـا حتـی چندین هفته زمان ببرد.

اما در مدل برنامه های مبتنی بر وب، می توان یک برنامه را به روز کرد بدون این که حتی یکی از کاربران نیز متوجه اختلالی در برنامه شود.
یکی دیگر از مزایای این برنامه ها این است که می توانید در معماری درونی برنامه ها تغییرات اساسی ایجـاد کنیـد، بـدون اینکـه در مورد کاربرانی که از برنامه استفاده می کنند نگران باشید.

برای مثال تصور کنید که مـی خواهیـد داده هـای برنامـه را از یـک سـرور ضعیف، به یک سرور قوی و جدی منتقل کنید.

قطعا سرور جدید دارای نام مخصوص به خود است.

در مدل کلاینت/سرور قدیمی نام سروری که بانک اطلاعاتی برنامه در آن قرار داشت در کد موجود در سمت کلاینت نگهداری می شد.

بنابراین برای تغییر سرور بانک اطلاعاتی، لازم بود که کد موجود در تمام کامپیوتر های کلاینت را تغییر دهید.

اما در برنامه های مبتنی بر وب برای تغییر دادن سرور بانک اطلاعاتی مورد استفاده در برنامه، کافی است که تنظیمات سروری که برنامه روی آن قرار دارد را به گونه ای تغییر دهیم کـه از سرور بانک اطلاعاتی جدید استفاده کند.

در این مدت نیز برنامه و تمام کاربرانی که در حال استفاده از آن هستند می توانند به راحتـی به کار خود ادامه دهند.

همانطور که متوجه شدید در برنامه های مبتنی بر وب، هر فردی که یک اتصال به سروری که برنامه در آن قرار دارد و همچنین یک مرورگر وب داشته باشد می تواند یکی از کاربران برنامه به شمار آید و به آخرین نسخه ی برنامه دسترسی داشته باشـد.

حـال کـه بـا اصول برنامه های مبتنی بر وب آشنا شدیم، بهتر است بررسی کنیم که این نوع برنامه ها در ویژوال استودیو چگونه کار می کنند؟ با این مورد در قسمت دویست و چهل و سوم آشنا میشوید.


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ