تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 41 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 32 +

حضرت محمد (ص) : طلب علم بر هر انسانی واجب است ،همانا خداوند علم آموزان را دوست دارد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و دوم


بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش بیست و دوم

سلام به همه کاربران وبسایت بزرگ لندلرن

قسمت بیست و دوم

امتحان كنيد: محدوده ها

  1. يك پروژه ويندوزي جديد به نام Scope Demo در ويژوال استوديو ايجاد كنيد .
  2. يك كنترل Button جديد به فرم اضافه كنيد . خاصيت Name آن را برابـر btnScope و خاصـيت Textآن را برابر Scope دهيد. روي آن دو بار كليك كنيد و در متد ايجاد شده، كد مشخص شده در زير را اضافه كنيد:
  • برنامــه را اجــرا كنيــد و بــر روي دكمــه Scope كليــك كنيــد. كــادر پيغــامي را مــشاهده خواهيــد كــرد كــه نــام Balthazar Keech را نمايش مي دهد.

چگونه كار مي كند؟

 

همانطور كه مشاهده كرديد، در اين تمرين با وجود اينكه دو متغيير با نام يكسان ولي در مكانهاي متفاوت داريم، برنامه به درستي كارمي كند.

هنگامي كه يك متد شروع به كار مي كند، متغيير هايي كه در آن تعريف شده اند (در محدوده باز شـدن آكـولاد و بـسته شـدن آن) محدوده فعاليت محلي مي گيرند . محدوده يك متغيير به اين معني است كه كدام قسمت از برنامه ميتواند به آن دسترسي پيـدا كنـد.

محدوده فعاليت محلي يعني متغيير فقط در محدوده ي متد جاري قابل دسترسي است .

در برنامه قبلي، متغيير strName تا هنگام فراخواني متد وجود ندارد . هنگامي كه متد شـروع بـه كـار كـرد، NET .و وينـدوزحافظه مورد نياز را در اختيار اين متغيير قرار مي دهد، بنابراين متغيير مي تواند در كد مورد استفاده قرار گيرد. در اين توابع ابتدا مقـدار متغييـر را برابـر يـك نـام خـاص قـرار داده و سـپس كـادر پيغـام را نمـايش ميدهيـد. بنـابراين در ايـن مثـال هنگـامي شـما متـد DisplayBathazarName را فراخواني مي كنيد، متغيير هاي تعريف شده در آن متد بلافاصله ايجاد مـي شـوند، متـد وظايف خود را انجام مي دهد و با پايان يافتن متد، متغيير ها نيز از حافظه حذف مي شوند.

نكته: در بخش بعد مشاهده خواهيد كرد كه محدوده فعاليت يك متغيير حتي مي تواند به داخل يك حلقه در داخل متد محدود شود.

تمرين

در این بخش از دوره قصد داریم تا دو نمونه تمرین برای بهتر شدن فهم شما از بحث متد و متغیر ها ارائه دهیم

تمام دانشجویان این دوره با حل این تمرین ها میتوانند سطح یاد گیری خود را محک بزنند.

 

تمرین  ۱

يك برنامه تحت ويندوز با دو كنترل Button ايجاد كنيد . در رويداد Click دكمه اول دو متغيير از نوع عـدد صـحيح ايجـادكنيد و مقدار اوليه آنها را برابر عددي دلخواه قرار دهيد . سپس تعدادي از عمليات رياضي مختلف را روي اين اعداد انجام داده و نتيجه را در خروجي نمايش دهيد .

در رويداد Click دكمه فرمان دوم دو متغيير از نوع رشته تعريف كنيد و مقدار آنها را برابر رشته دلخواه قرار دهيد . سپس دو رشته را به هم متصل كرده و نتيجه را نمايش دهيد.

 

تمرین  ۲

يك برنامه تحت ويندوز با يك كنترل TextBox و يك كنترل Button ايجاد كنيد. در رويداد Click دكمه فرمان، سه كادر پيغام را نمايش دهيد . كادر پيغام اول بايد طول رشته ي درون TextBox را نمايش دهـد . كـادر پيغـام دوم بايـد نيمـه اول رشته و كادر پيغام سوم نيمه دوم رشته را نمايش دهد.

 

كنترل روند اجراي برنامه

 

در قسمت های قبل در مورد الگوريتم ها و كاربرد آنها در نرم افزار مطالبي را آموختيد. در اين فصل نحـوه كنتـرل رونـد اجـراي برنامـه در طول اين الگوريتم ها را مشاهده خواهيد كرد.

براي مثال خواهيد ديد كه چگونه مي توانيد تصميماتي از قبيل “اگر X بـه ايـن حالـت بود، A را انجام بده در غير اين صورت B را انجام بده ” را در برنامه ي خود پياد ه كنيد. اين قابليت در الگوريتم برنامه هـا بـه عنـوان انشعاب شناخته مي شود . همچنين در اين جا مشاهده خواهيد كرد چگونه مي توانيد يك قطعه كد را به تعداد مرتبه مشخص و يـا تا زماني كه يك شرط درست است اجرا كنيد .

خصوصا در قسمت های بعد در مورد موارد زير صحبت خواهيم كرد :

  • دستور if
  • switch
  • حلقه هاي for و foreach
  • حلقه های do … until و do … while

با قسمت بعدی همراه باشید

نظرات خود را در مورد دوره بیان کنید.


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ