تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 69 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : طلب علم بر هر انسانی واجب است ،همانا خداوند علم آموزان را دوست دارد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و هفدهم


بنام اول برنامه نویس عالم

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و هفدهم

سلام به همه کاربران وب‌سایت لندلرن

قسمت دویست و هفدهم


BindingNavigator

كنترل BindingNavigator يك رابط گرافيكي استاندارد را بـراي حركـت بـين ركـورد هـاي موجـود در يـك بانـك اطلاعاتي ايجاد مي كند.

اين كنترل بسيار مشابه كنترلي است كه در پايين جدول است.

اين كامپوننت نيز همانند كامپوننت DataGridView مي توانـد بـه كنتـرل BindingSource متـصل شـده و از طريق آن به داده هاي موجود در برنامه دسترسي داشته باشد.

به اين ترتيب بـراي مثـال هنگـامي كـه روي كليـد Next در ايـن كامپوننت كليك كرديد تا به ركورد بعـدي اطلاعـات برويـد، درخواسـت شـما بـه وسـيله ي BindingNavigator بـه كامپوننت BindingSource فرستاده شده و سپس از كامپوننت BindingSource به كامپوننت DataSet (و يا هر منبع اطلاعاتي ديگر كه در برنامه از آن استفاده مي كنيد) اعلام مي شود.

TableAdapter

تنها يك كامپوننت داده اي ديگر مانده است كه بايد در مورد آن صحبت كنيم :

كامپوننت DataAdapter .اين كامپوننـت در جعبه ابزار وجود ندارد كه بتوانيد آن را همانند كامپوننت هاي قبلي بر روي فرم قرار دهيد.

بلكه بسته به روشي كـه كامپوننـت هـاي داده اي ديگر را در برنامه قرار داده و آنها را تنظيم مي كنيد، اين كامپوننت به صورت اتوماتيك ايجاد مي شود.

اين كامپوننت حاوي پرس وجو هايي براي انتخاب داده هاي موجود در بانك اطلاعاتي و نيز اطلاعاتي در مورد نحوه ي اتصال برنامه به بانك است .

همچنين اين كامپوننت حاوي متد هايي است كه به وسيله ي آنها مي توان داده ها را از جداول بانك اطلاعاتي بدست آورد و در كامپوننت هايي مانند DataSet قرار داد و سپس در برنامه از آن داده ها استفاده كرد.

اين كامپوننت اين قابليت را دارد كه بر اساس دستور SELECTا ي كه براي انتخاب داده ها از بانك اطلاعاتي بـراي آن وارد مـي كنيد، دستورات INSERT ،UPDATE و نيز DELETE مناسب براي تغيير داده هاي انتخاب شده در بانك اطلاعاتي ايجـاد كند.

اتصال داده ها :

اتصال داده ها به اين معني است كه داده هايي كه به وسيله ي كامپوننت BindingSource به آنها دسترسي داريد را به يك كنترل خاص نسبت دهيد.

به عبارت ديگر يك كنترل را بتوانيد به نحوي تنظيم كنيد كه داده هاي مورد نياز خود را به وسـيله ي كامپوننت هاي دسترسي داده ها در برنامه دريافت كند و سپس آنها را به صورت اتوماتيك به كاربر نمايش دهـد.

بـه ايـن ترتيـب كاربر مي تواند آنها را مشاهده كرده و يا تغييرات مورد نظر خود را در آنها اعمال كند.

در ويژوال #C تقريباً تمام كنترل ها تـا حـدي اتصال به داده ها را پشتيباني مي كنند، اما بعضي از كنترل ها نيز وجود دارند كه مخصوص اين كار طراحي شـده انـد،

ماننـد كنتـرل DataGridView و يــا TextBox .در بخــش امتحــان كنيــد بعــد اطلاعــاتي كــه بــه وســيله ي كامپوننــت BindingSource به آنها دسترسي داريم را به كنترل DataGridView متصل كرده و به وسيله ي ايـن كنتـرل نمايش مي دهيم. در بخش بعد نيز اين اطلاعات را به وسيله ي كنترل TextBox در برنامه نمايش خواهيم داد.

امتحان كنيد: متصل كردن داده ها به كنترل DataGridView

 •  با استفاده از ويژوال استوديو يك برنامـه ي وينـدوزي جديـد بـه نـام DataGridView ايجاد كنيد .
 •  با استفاده از جعبه ابزار به قسمت Data برويد و سپس روي كنترل DataGridView دو بار كليـك كـرده تـا يك نمونه از اين كنترل روي فرم برنامه قرار بگيرد.
 • به اين ترتيب كادر DataGridView Tasks به صورت اتوماتيك همانند شكل زیر نمايش داده خواهد شد.

 • در اين كادر، در ليست روبروي عبارت Choose Data Source كليك كرده و سـپس در ايـن ليـست روي لينك Add Project Data Source كليك كنيد.
 • به ايـن ترتيـب ويـزارد Data Source Configuration  Wizard  نمايش داده خواهد شد.
 • در صفحه ي اول اين ويزارد، يعني پنجره ي  Choose a Data  Source  Type مي توانيد منبع داده اي مورد نظر خودتان را انتخاب كنيد .
 • در اين قسمت مي توانيـد انـواع مختلفي از منبع هاي داده اي را مشخص كرده و به آنها متصل شويد .
 • براي مثال اگر مي خواهيد به يك بانك اطلاعـاتي كه توسط نرم افزارهاي مختلفي مانند Server SQL ،Oracle ،Access و يا … ايجاد مي شود دسترسي داشته باشيد،
 • روي آيكون Database كليك كنيد.
 • اگر مي خواهيد از طريق يك وب سرويس بـه بانـك اطلاعـاتي خود متصل شويد روي آيكـون Web Service كليـك كنيـد .
 • آيكـون Objects نيـز بـراي دسترسـي بـه كامپوننت هاي داده اي در لايه ي منطق تجاري به كار مي رود.
 • در اين قسمت آيكون Database را انتخاب كرده و سپس روي دكمه ي Next كليك كنيد.
 • در پنجره بعدی روی دکمه New Connections… کلیک کنید.
 • جهت ادامه کار به قسمت دویست و هجدهم مراجعه کنید.

درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ