تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 43 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : طلب علم بر هر انسانی واجب است ،همانا خداوند علم آموزان را دوست دارد.

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و سوم


به نام خداوند لوح و قلم
حقیقت نگار وجود و عدم
خدایی که داننده ی رازهاست
نخستین سرآغاز آغازهاست


آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش دویست و سوم

سلام به همه کاربران وب‌سایت لندلرن

قسمت دویست و سوم


استفاده از دو رنگ در برنامه :

در اين قسمت مي خواهيم برنامه را به گونه اي تغيير دهيم كه بتوانيم با دو رنگ نيز در آن كار كنـيم.

بـراي ايـن كـار بايـد دو فيلـد public به كلاس PaintCanvas اضافه كنيم تا رنگهاي مربوط به كليد چپ و راست ماوس در آنها نگهداري شـوند.

همچنين بايد كد هاي ديگر را نيز به گونه اي تغيير دهيم تا تشخيص دهند كه كليد چپ ماوس فشار داده شده است و يا كليد راست ماوس؟

امتحان كنيد: استفاده از دو رنگ در برنامه

  • ابتدا بايد در كلاس PaintCanvas دو متغيير ايجاد كنيم تا بتوانيم رنگهاي مربوط به كليد چپ و راست ماوس را در آنها نگهداري كنيم.
  • بنابراين ويرايشگر كد را براي كلاس PaintCanvas باز كرده و تغييرات زير را در كـد آن كلاس وارد كنيد:
  • در متد DoMousePaint بايد از خاصيت Button در كلاس MouseEventArgs استفاده كنيم تا تشخيص دهيم كه كدام رنگ بايد براي ايجاد شكل به كار گرفته شود.
  • كد نوشته شده در اين متد را به صورت زيـر تغييـر دهيد:
در ايـن كـلاس رويـدادهاي MouseDown و MouseMove فقـط زمـاني متـد DoMousePaint را فراخواني مي كنند كه كليد چپ ماوس فشار داده شده باشد.

بنابراين بايد كد موجود در اين متد ها را نيز به گونه اي تغيير دهيم كه در صورت فشار داده شدن كليد راست ماوس نيز، اين متد را فراخواني كنند .
پس تغييرات زيـر را در ايـن دو متـد وارد كنيد:

سپس بايد متد paletteColor_LeftClick در كلاس Form1 را نيز به گونه اي تغيير دهيم تا به جاي تنظيم خاصيت GraphicColor ،خاصيت GraphicLeftColor را تنظيم كنـد.

بنـابراين بـه قسمت ويرايشگر كد مربوط به كلاس Form1 برويد و تغييرات زير را در اين متد ايجاد كنيد:

در آخــر نيــز بايــد متــد مربــوط بــه رويــداد RightClick را ايجــاد كنــيم.

بــراي ايــن كــار روي رويــداد RightClick در قسمت Events پنجره ي Properties دو بار كليك كنيد تا متد مربوط به كنترل اين رويداد ايجاد شود.

سپس كد زير را در اين متد وارد كنيد:

حال اگر برنامه را اجرا كنيد مشاهده خواهيد كرد كه مي توانيد با استفاده از كليد راست و چپ ماوس دو رنگ را انتخاب كـرده واز آنها براي ترسيم فرم استفاده كنيد.

مشخص كردن رنگهاي مورد استفاده :

مطمئناً تاكنون متوجه شده ايد كه استفاده از برنامه ي MyPaint مقداري گيج كننده است، زيرا با انتخـاب يـك رنـگ از پالـت رنگ هيچ روشي براي فهميدن اين كه چه رنگي براي كليد راست و چه رنگي براي كليد چپ در نظر گرفته شده است وجـود نـدارد.

براي رفع اين مشكل در بخش امتحان كنيد بعد برنامه را به گونه اي تغيير مي دهيم تا بر روي دكمـه اي كـه رنـگ آن بـراي كليـد راست مورد استفاده قرار گرفته است حرف R و بر روي دكمه اي كه رنگ آن براي كليد چپ مورد استفاده قرار گرفته است، حرف L نمايش داده شود.

ادامه این قسمت را در قسمت دویست و چهارم دنبال کنید.

 


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ