تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 44 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت علی (ع): هر چیزی زکات دارد ، و زکات علم نشر آن است!

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش صد و هفتاد و ششم


 به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرینآموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش صد و هفتاد و  ششم

سلام به همه کاربران وب‌سایت لندلرن

قسمت و صد و هفتاد و ششم


چگونه كار مي كند؟

همانطور كه مشاهده كرديد ايجاد رابط كاربري براي يك كنتر ل تفاوت زيادي با ايجاد رابط كاربري در يك برنامه ي ويندوزي ندارد.

كافي است كنترلهاي مورد نياز خود را با استفاده از جعبه ي ابزار در محيط طراحي كنترل قرار دهيم .

سپس كد لازم براي عملكرد اين كنترل ها را همانند روشهايي كه در طراحي برنامه هاي ويندوزي استفاده مي كرديم در متد هاي مربوط به هر كنترل وارد مي كنيم.

كدي كه در متد مربوط به رويداد Click كنترل btnApplicationName وارد كرديم با استفاده از توابع اسـتاتيك موجود در كلاس Application ،نام برنامه اي كه در حال اجرا است را در يك كادر پيغام نمايش مي دهد.

كد وارد شده در متد مربوط به رويداد Click كنتـرل btnExecutablePath نيـز عملكـردي مـشابه دارد، بـا ايـن تفاوت كه در اي ن قسمت با استفاده از خاصيت ExecutablePath از كلاس Application مسير برنامـه ي در حال اجرا را بدست آورده و آن را در يك كادر پيغام نمايش مي دهيم.

در انتها نيز كد مورد نياز براي متد مربوط بـه رويـداد Click كنتـرل btnApplicationVersion را وارد مـي كنيم تا نسخه ي برنامه ي مورد استفاده را نمايش دهد.

هنگامي كه برنامـه را كامپايـل كنيـد، ايـن كنتـرل بـه صـورت اتوماتيـك بـه قـسمت MyNamespace Control Components  در جعبه ابزار اضافه خواهد شد.

به اين ترتيب مي توانيد اين كنترل را مانند هر كنترل ديگري در برنامـه هـاي ويندوزي خود مورد استفاده قرار دهيد .

البته تا زماني كه يك برنامه ي ويندوزي به راه حل موجود در اين قسمت اضـافه نكنيـد ايـن كنترل در جعبه ابزار ديده نخواهد شد.

براي بررسي عملكرد اين كنترل فقط كار كردن با آن در پنجره ي TestContainer كافي نيست،

بلكه بهتر است كنتـرل ايجاد شده را در يك فرم ويندوزي قرار دهيم كه اين كار را نيز در بخش امتحان كنيد بعد انجام خواهيم داد.

امتحان كنيد: اضافه كردن كنترل سفارشي ايجاد شده به فرم برنامه

  •  روي منوي File كليك كنيد و گزينه ي Add New Project را انتخاب كنيد .
  •  در پنجره ي Add New Project مطمئن شويد كـه گزينـه ي Windows  form Application در قسمت Templates انتخاب شده اسـت.
  • سـپس عبـارت Controls را در فيلـد Name وارد كـرده و روي دكمه ي OK كليك كنيد.
  • در جعبه ابزار قسمت MyNamespace Control  Components را انتخـاب كـرده و روي گزينـه ي UserControl1 دو بار كليك كنيد تا يك نمونه از اين كنترل در Form1 قرار داده شود.
  • روي پروژه ي Controls در پنجره يSolution Explorer كليك راست كرده و عبارت گزينه ي Set  as Startup Project را از منوي باز شده انتخاب كنيد.
  • حال برنامه را اجرا كنيد .
  • مشاهده مي كنيد كه سه دكمه اي كه در كنترل سفارشي قرار داده بوديم در اين قـسمت نمـايش داده مي شـوند و بـا كليـك روي هـر كـدام از آنهـا كـادر پيغـامي مـشابه كـادر پيغـام نمـايش داده شـده در پنجـره ي TestContainer ديده خواهد شد.

چگونه كار مي كند؟

كنترل هاي سفارشي كه توسط برنامه نويس ايجاد مي شوند همانند كنترل هايي كه تاكنون از آنها در برنامه ها استفاده كرده بـوديم كار مي كنند .

براي استفاده از اين كنترل ها كافي است آنها را از جعبه ابزار انتخاب كرده، بر روي فرم قـرار دهيـد و سـپس برنامـه را اجرا كنيد .

لازم نيست هيچ كدي را براي رويداد Click دكمه هاي موجود در اين كنترل بنويسيد، زيرا كد لازم براي عملكرد اين دكمه ها در خود كنترل قرار داده شده است.

ايجاد كردن خاصيت براي كنترل هاي سفارشي :

يك كنترل سفارشي همانند يك كلاس ايجاد مي شود .

بنابراين مي توانيد تمام عضو هايي را كه براي يك كلاس ايجاد مي كرديـد براي يك كنترل سفارشي نيز ايجاد كنيد .

به عبارت ديگر مي توانيد خاصيت ها، متد ها و يا رويداد هايي را به يك كنتـرل سفارشـي اضافه كنيد تا افرادي كه آن كنترل را در برنامه ي خود به كار مي برند بتوانند از آنها استفاده كنند .

ابتدا نحوه ي اضـافه كـردن يـك خاصيت را به كنترل سفارشي مشاهده خواهيم كرد.

كنترلهاي سفارشي مي توانند داراي دو نوع خاصيت باشند :

خاصيت هايي كه مي توانند در زمـان طراحـي و بـا اسـتفاده از پنجـره ي Properties تغيير داده شوند و خاصيت هايي كه بايد با استفاده از كد نويسي و در زمان اجرا تغيير داده شوند.

بـراي مثـال ممكن است بخواهيد در زمان طراحي با استفاده از خاصيتهاي يك كنترل، رنگ مورد استفاده در آن و يا فونت نوشته هاي آن را تغيير دهيد.

اما بخواهيد در زمان اجراي برنامه با استفاده از خاصيت ها براي مثال به آدرس بانک اطلاعـاتي كـه بـه آ ن متـصل شـده ايـد دسترسي داشته باشيد.

مبحث ” اضافه كردن خاصيت ها ” را در قسمت صد و هفتاد و هفتم دنبال کنید.

 


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ