تبلیغات
banner
banner
banner
تبلیغات
banner

فیلم های آموزشی : 36 +

تعداد کاربران : 70 +

تعداد کل مطالب : 338 +

تعداد نظرات : 33 +

حضرت محمد (ص) : ز گهواره تا گور دانش بجوی .

آموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش صد و پنجاه و چهارم


 به نام خداوندجان آفرین حکیم سخن در زبان آفرینآموزش مقدماتی تا پیشرفته سی شارپ بخش صد و پنجاه و چهارم

سلام به همه کاربران وبسایت لندلرن

قسمت صد و صد و پنجاه و چهارم


پنجره ي Breakpoints:

با استفاده از اين پنجره مي توانيد تمامي breakpoint هايي كه در برنامـه وجـود دارنـد را در يـك ليـست مـشاهده كنيـد.
هنگامي كه اجراي برنامه به يكي از اين breakpoint ها برسد، گزينـه ي مربـوط بـه آن breakpoint در ليـست برجسته خواهد شد .

براي نمايش پنجره ي Breakpoints مي توانيد در نوار ابزار Debug روي سمت راست ترين آيكون كليك كنيد و يا با استفاده از نوار منو گزينه ي  Debug- Windows – Breakpoints را انتخـاب كنيـد .

به اين ترتيب پنجره ي Breakpoints مشابه شكل زیر نمايش داده خواهد شد .

در اين پنجره علاوه بر نمايش مكان هر breakpoint ،شرط اجراي آن و تعداد دفعاتي كه تاكنون برنامه با اين breakpoint برخورد كرده است نيز نمايش داده مي شود.

همچنين در اين پنجره مي توانيد يك breakpoint جديد تعريف كرده، يكي از breakpoint هاي كنوني را حذف كرده، آن را غير فعال كنيد و يا ويژگي هاي آن را تغيير دهيد.

يكي از اين ويژگي هايي كه در اين پنجره قابل تنظيم است اين است كه هر breakpoint فقط در شرايط خاصي باعث ايجاد وقفه در اجراي برنامه شود.

براي مثال تصور كنيد كه در برنامه ي قبل مي خواهيد فقط هنگامي اجراي برنامه متوقف شود كه مقدار شمارنده ي counter برابر با ۱۰ باشد.

براي اينكه براي يك breakpoint شرط خاصي تعيين كنيد، روي نام آن در پنجره ي Breakpoints كليك راست كنيد و از منويي كه باز مي شود گزینه Setting سپس در پنجره باز شده  گزينه ي …Condition را انتخاب كنيد.

در اين صورت پنجره اي مشابه شكل زیر نمايش داده خواهد شد.

براي مثال در اين پنجره مشخص شده است فقط هنگامي اين breakpoint بايد موجب ايجاد وقفه در برنامه شود كه مقدار متغيير counter برابر با ۱۰۰ باشد .

يكي ديگر از ويژگي هاي breakpoint ها كه در اين پنجره قابل تنظيم است اين است كه breakpoint فقط در تعداد دفعات تكرار مشخصي فعال شود.

اين ويژگي بيشتر براي breakpoint هايي به كار مي رود كه درون يك حلقه قرار مي گيرند و برنامه در طول اجرا چندين بار با آنها مواجه مي شود.

براي مثال فرض كنيد در برنامه قبلي مي خواهيد هنگامي كه عدد درون متغير counter برابر با ضريبي از ۱۰ بود (اعداد ، ۱۰ ، ۲۰ ۳۰ و ، …) breakpoint فعال و در غير اين صورت غير فعال باشد.

براي اين كار روي breakpoint مورد نظرتان در پنجره ي Breakpoints كليك راست كنيد و از منوي باز شده Setting سپس در پنجره باز شده  گزينه ي …Condition را انتخاب كنيد. و   گزينه ي …Hit Count  را در لیست باکس مشخص کنید.

به اين ترتيب پنجره ي Breakpoint  همانند شكل زیر خواهد شد .

در اين پنجره مي توانيد مشخص كنيد كه breakpoint بعد از دفعات تكرار مشخصي اجرا شود (براي مثال بعد از ۱۰) ، بار همواره اجرا شود، فقط وقتي مرتبه اجرا ضريب عدد خاصي بود اجرا شود و يا فقط در nامين مرتبه اجرا شود .

ابزارها و پنجره هايي كه در اين قسمت با آنها آشنا شديم، فقط قسمتي از ابزارهاي موجود در ويژوال استوديو براي اشكال زدايي برنامه ها بودند.

پنجره هاي بسيار ديگري مانند Window Immediate ،Window Command ،Locals ، Autos ،Watch و … نيز وجود دارند كه البته توضيح تمام آنها خارج از اهداف اين دوره است.

براي آشنايي با اين پنجره ها و نيز نحوه ي استفاده از آنها مي توانيد به سيستم راهنماي ويژوال استودي (و MSDN) مراجعه كنيد.

واضح است كه هر چه با نحوه ي كاركرد اين ابزارها و پنجره ها بيشتر آشنا باشيد،

راحت تر مي توانيد خطاهاي موجود در برنامه را پيدا كرده و آنها را برطرف كنيد .

با ادامه دوره در قسمت صد و پنجاه و پنجم همراه وب سایت لندلرن باشید.

 

 

 


درباره نویسنده
سجاد اسدی
   سجاد اسدی

سجاد اسدی هستم دانشجوی رشته نرم افزار و علاقه مند به تدریس و یادگیری دروس مرتبط با تکنولوژی نرم افزار و اینترنت اشیاء جهت ارتباط با بنده مراجعه شود به آیدی سروش و تلگرام : @ordervira و پیج بنده در اینستاگرام instagram.com/sajjadred11 ""اللهم صل علی محمد و آل محمد"" برای شروع هیچ وقت دیر نیست. "الهم عجل لولیک الفرج"

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی

aparat کانال آپارات

soroush کانال سروش

کانال آی گپ